Módní trendy versus lékařské poznatky

Tašky a kabelky

V polovině 80. let minulého století se Československo pomalu, ale jistě začalo otevírat západnímu kapitalistickému světu a největší vliv měla tato změna na dospívající mládež. V té době bylo hitem nosit do školy nikoliv oblíbené batůžky, jak je známe dnes, ale objemné tašky přes rameno. Vyvíjející se páteř a klouby mladých lidí byly tak jednostranně přetíženy nákladem učebnic a sešitů, který přesahoval mnohdy i deset kilogramů. S něčím podobným se můžeme setkat i dnes u rozměrných dámských kabelek.
dívka na ulici
Lékaři specialisté tvrdí, že velká kabelka, která váží již přibližně 6 kg, může po několikaměsíčním nošení vyvolat těžkou artritidu a poškození plotének mezi obratli krční, bederní a hrudní páteře. Při chůzi se také mění držení těla a tím dochází k častým bolestem zad.
dívka v podprsence

Pánské slipy a nevhodně zvolená velikost podprsenky

Obecně je mezi lékaři známo, že těsný oděv způsobuje zdravotní problémy a ty mohou dokonce vyústit v nevratné poškození zdraví. Jedním z příkladů jsou těsné pánské slipy. Varlata jsou totiž velice citlivým orgánem, mimo tělo jsou umístěna kvůli kvalitě spermií, jež vyžadují nižší teplotu, než je ta tělesná, a jejich těsné sevření korzetem ze slipů může výrazně přispět i k nádorovému bujení.
V podobném korzetu se však ocitá i velké množství žen. Více než tři čtvrtiny ženské populace nosí nevhodnou velikost nebo tvar podprsenek. Mají na to bohužel vliv i některé módní direktivy, kterým se zejména mladá generace podřizuje. Příliš těsná nebo nevhodná podprsenka nejen, že tlačí na bránici a omezuje přirozený způsob dýchání, ale je příčinou úporných bolestí hlavy, trávicích problémů, nejčastěji pálení žáhy a vzniku žaludeční vředové léze. Bolesti hlavy také souvisí s problémy v oblasti krční a bederní páteře.
body piercing

Náušnice a piercing

Začneme-li u těžkých kovových náramků, ženské ruce nejsou na něco takového vůbec stavěné, zbytečně riskujete napětí v radiálním nervu a tím pádem omezení pohyblivosti končetiny. Pokud něco podobného nosíte ve formě náušnic, ušní lalůčky mají tendenci přizpůsobit svůj tvar dlouhodobé zátěži, takže pak mohou být vytahané a nevzhledné. A piercing? Nejen, že je rizikový z hlediska infekce, která se může rozvinout prakticky kdykoliv, ale zároveň se neustálým tlakem na určité místo na těle dráždí receptory energetických meridiánů, které vedou k přetěžování určitého orgánu. Nezřídka pak dojde k těžkým chorobám ledvin, jater, slinivky, močového měchýře, žaludku, střev, nebo dokonce mozku.