Nákup prvního dětského zubního kartáčku je malá rodinná slavnost.

Nákup prvního dětského zubního kartáčku je malá rodinná slavnost.

Nákup prvního dětského zubního kartáčku by měla být malá rodinná slavnost.

Vždyť už jen to, že vašemu malému robátku kupujete jeho první dětský zubní kartáček znamená, že vaše malé štěstí už přece jen povyrostlo.

dítě zuby

S hygienou ústní dutiny se musí začít již od nízkého věku, to znamená, že i když dítě není samostatné a nechápe, co se má se zubním, byť dětským, kartáčkem dělat, starost o dětské zoubky přebírají jeho rodiče. Pěkně poznenáhlu seznamujte dítě s touto – pro něho – novinkou, nechejte svou ratolest pohrát si s ním a nenásilně mu začněte ukazovat, třeba při ranní hygieně, jak vy si čistíte chrup a co k tomu používáte. Děti, jak známo, napodobují dospělé a rodiče jsou jejich vzorem. Vysvětlujte dítěti, jak pohybujete kartáčkem a mluvte – že mu čistíte zoubky, které musejí být v čistotě, jako jeho ručičky a pusinka.

K tomu, abyste se začali věnovat očistě zoubků vašeho malého broučka je ale zapotřebí, abyste zvolili ten nejlepší první zubní kartáček, aby nebyl moc tvrdý a aby nezpůsobil naopak trauma dítěti a bolest.

Čištění zoubků by mělo zprvu být prováděno s úsměvem, radostí a v pohodě.

Určitě nezasahujte s kartáčkem hluboko do ústní dutiny, ale čištění provádějte s citem a klidně u toho můžete děťátku vyprávět pohádky anebo si prozpěvovat. Nová činnost, na kterou dítě není zvyklé, by měla od začátku až do konce provázet dobrá nálada a pohoda. Jen tak vtisknete vašemu dítěti tento spolehlivý zvyk a předejdete jeho problémům s kazivostí zubů, v dospělosti i zubním kamenem a problémy, které způsobují bakterie a mikroby, které se zuby nehty drží v ústech.

holčička hygiena zubní

Díky pravidelné zubní hygieně tak bojujeme nejen u sebe, ale i u našich dětiček o zdravý chrup.

Dětský zubní kartáček by měl mít jemné štětičky, které nepoškozují zubní sklovinu, může být i barevný, aby dítě zaujal. Násady jsou různě tvarované, aby se dětem dobře s nimi manipulovalo.

Vyhraďte svému robátku své místo v koupelně a stejně tak jeho prvnímu zubnímu kartáčku.