Jak působí cordyceps na náš organismus?

Jak působí cordyceps na náš organismus?


Nejprve bude zřejmě nutné si říci, co to vlastně cordyceps je. Jedná se o cizopasnou houbu, jejíž celé jméno je cordyceps militaris. Vyrůstá ve vysokohorských oblastech Tibetu a Číny. Poprvé si toho, jaké má cordyceps účinky všimli kdysi dávno pastevci, kteří si u svých zvířat povšimli, že jsou zdravější, plodnější a živější. Když přišli na to, že zvířata spásají zároveň s trávou tuto houbu, byl nápad, jak zlepšit zdravotní stav a zvýšit vitalitu i u lidí, najednou na světě. Cordyceps se postupem času zařadil jak do stravování, tak do tradiční čínské medicíny a očekávalo se od něj, že pomůže zlepšit základní životní sílu člověka. Dodnes je v Číně a Tibetu ceněn jako velice účinný lék.

09aafe61fdd10c6af439eb48d2c8abea

Cordyceps je velice zvláštní už ve své podstatě. Zastupuje totiž jak rostlinnou, tak i živočišnou říši. Houba dokáže nakazit motýlí housenku, která se zahrabe do půdy a tam ji postupně houba stráví tak, že z housenky zbyde jen jakási skořápka. Ta se následně vyplní podhoubím cordycepsu, z nějž vyrůstají nové plodnice.

1d87125173e97da9546f7866e0bb6292

Pojďme se ale blíže podívat, co cordyceps obsahuje, a jak může být prospěšný lidskému organismu.

Životní síla je tvořena dvěma polaritami, sílou jin a jang. Aby byl člověk zdráv po duševní i tělesné stránce, musí být obě esence v rovnováze. My si však nevhodnou životosprávou, nedostatkem spánku, přílišnou prací, emočními výkyvy a dalšími civilizačními vlivy esenci jin silně oslabujeme a je poměrně těžké ji neustále obnovovat. A tady by měl být cordyceps vítaným pomocníkem.

  • Obsahuje glukany a nukleotidy, které dokáží posílit imunitní systém a tím zároveň i celý organismus
  • Působí jako přírodní antibiotikum při zánětech průdušek, ledvin a močového měchýře
  • Je prospěšný při astmatu
  • Může být pomocným lékem při potírání bakterií a virů
  • Pomáhá při léčbě deprese, úzkostných stavů, nespavosti