Zahrada podle Feng Shui

Jestli patříte mezi nadšence, kteří se zajímají o životní energii a rovnováhu, měli byste si zahradu upravit podle čínského učení Feng Shui. Podstatou je práce s energií a rovnováhou. Podle tohoto učení, by měla mít každá rostlina, strom, zahradní doplňky, své nezastupitelné místo a význam. Jako celek by pak měla vaše zahrada působit uklidňujícím a relaxačním dojmem.
kamenná lucerna
Základem čínského učení je práce s pěti prvky a protiklady Jing a Jang. Právě těmto prvkům byste měli osazování zahrady přizpůsobit. Důležité je, zachování rovnováhy a proporce.
Zahradě nechte přirozený ráz a snažte se vhodně zkombinovat druhy rostlin, stromů a zahradních doplňků, aby na vás působili příjemným dojmem. Měli byste na takových místech pocítit tok pozitivní energie.
Nemusíte zahradu uspořádat nutně do posledního puntíku podle učení Feng Shui. Pozitivní energie můžete totiž dosáhnout, pokud se budete držet alespoň některých základních pravidel.
Jedním ze základních pravidel je, volné proudění energie. To znamená, že středová plocha zahrady by měla zůstat co nejvíce volná, aby mohlo docházet k proudění energie. Zelený upravený trávník bude v tomto případě ideální volbou.
orchidej a bambus
Pokud je to jen trochu možné, vybudujte v zahradě jezírko nebo potůček. Ideální by byla tekoucí voda, ne každý, ale máme takový prostor. Zkuste pohybu vody dosáhnout alespoň za pomoci fontánky. Poskytněte ptákům pítka. I ptáci vaši zahradu obdaří pozitivní energií.
Pozornost věnujte stromům. Stromy vnesou do zahrady velké množství energie. Vybírejte takové stromy, které se budou do vaší zahrady typově hodit.
Velkou pozornost věnujte místu pro odpočinek. Posezení byste měli umístit na takové místo, kde budete moci přehlédnout alespoň větší část zahrady a budete si užívat krásu celé scenérie.
Jako dekorační doplňky zvolte ty, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kámen.