Svatá Anežka a její snoubenci

Nemusíte být ani milovník historie a jistě znáte svatou Anežku Českou, patronku naší země. Ale co o ní skutečně víte? Znáte její životní příběh? Pokud ne, pojďme si o ni něco málo říci.
Anežka byla dcerou českého krále Přemysla Otakara I. a jeho druhé ženy Konstancie uherské.
Anežka měla mimo jiné docela značnou smůlu na muže a psychologicky je zcela pochopitelné, že sňatkové politiky měla brzy plné zuby a dala přednost církevní dráze, kdy chtěla kráčet ve stopách sestry Kláry. Nutno říci, že Anežka měla ve své době velmi silné slovo, rozhodně její vstup do kláštera nebyl krokem do ústraní. Anežka tiše a s rozvahou vedla nitky tehdejší přemyslovské politiky. Ovšem pojďme se nyní zaměřit na její snoubence.
blondýna v horách
 

Příliš mnoho snoubenců

1.       Snoubenec první – Konrád.Část dětství strávila v Třebnici na dvoře kněžny Hedviky, která byla později taktéž svatořečena. Anežka byla totiž zasnoubena s jejím synem Konrádem. Ten ovšem zemřel a tak bylo zasnoubení zrušeno a Anežka se vrací do Čech, nicméně svatá Hedvika ji hluboce ovlivnila
2.       Snoubenec druhý – Jindřich II.Římský císař Fridrich II. zasnoubil svého syna Jindřicha II. S Anežkou. Anežka byla poslána na výchovu k rakouskému vévodovi Leopoldovi, kde často dojíždí také její snoubenec. Ten ovšem projevil zájem spíše o Leopoldovu dceru Markétu a tak se Anežka, která dostala košem, vrací do Čech.
3.       Snoubenec třetí – Jindřich II. Plantagenet.Další snoubenec na sebe nedá dlouho čekat. O ruku Anežky projevil zájem sám Anglický král. Zasnoubení proběhlo, ale král ho nakonec zrušil. Nicméně v té době se o Anežku náhle začal opět zajímat Jindřich II., kterému manželství s Markétou zřejmě příliš nevyšlo.
okna kostela
4.       Snoubenec čtvrtý – Fridrich II.A aby toho všeho nebylo málo, o ruku Anežky požádal sám císař Fridrich II. otec Jindřicha II. a jeden z nejmocnějších vládců v historii lidstva. Chtělo by se říci, že to byla úžasná partie, která by byla kompenzací za předchozí fiaska. Jistě by se příběh svaté Anežky vyvíjel jinak, kdyby ještě žil Přemysl Otakar I. Ten však byl mrtvý a nový král Václav I., který svou sestru velmi miloval, nechal rozhodnutí na ní. Ta se rozhodla pro řeholní život a mocného císaře odmítla.