Které schodiště je v současnosti nejnebezpečnější

Se schody se setkává denně prakticky každý z nás. Najdeme je bez nadsázky v téměř každé budově, a to i v těch přízemních. I ony totiž mají podkroví, nebo alespoň sklepní prostory, do kterých je možné se dostat.

Staly se tak běžnou součástí našich životů, že jim prakticky již ani nevěnujeme pozornost. A není divu, jedná se o v současnosti nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak bez pomoci mechanizace překonat v krátkém úseku větší výškový rozdíl.

schodiste2

Samozřejmě je jasné, že chůze po nich není zcela bez rizika. To si uvědomuje snad každý z nás. Koneckonců, právě to je důvod, proč po nich nenecháme malé děti chodit samotné, dokud si nejsme jisti, že to zvládají.

Ovšem jelikož existuje mnoho nejrůznějších typů schodišť, je jasné, že zdaleka ne všechny budou představovat stejné riziko. Koneckonců, stačí si uvědomit, že po některých jdeme, aniž bychom o tom museli příliš uvažovat, u jiných si naopak pečlivě odměřujeme každý krok.

Zde samozřejmě záleží především na zkušenostech, avšak je faktem, že například točité schodiště Kmkdesign.cz patří k těm nejméně bezpečným. Za to může především fakt, že se šířka schodu neustále mění – na jedné straně je velmi široký, na druhé je naopak velmi úzký. Je tedy nutné si i uvědomovat, kam přesně šlapeme – a to není nic jednoduchého, pokud například pospícháme.

eskalator3

Problémy pak mohou dělat i jezdící schody. Ty máme spojeny především s metrem, avšak najdeme je například i v mnohých obchodních centrech. Zde bývají nainstalovány novější, bezpečnější typy. V metru však často najdeme i ty starší, kde je potřeba si skutečně dávat pozor.

První problém spočívá v tom, že se nám může tkanička bot či lem kalhot dostat mezi jednotlivé schody. To může skončit nejen zničením onoho kusu oblečení či obuvi, ale především ošklivým zraněním.

Také nástup nemusí být bezproblémový, především u rychlejších modelů. Především lidé s pohybovými potížemi mohou mít problém nastoupit. Výsledkem tak může být pád, a vzhledem k tomu, jak dlouhé mohou například v metru být, je jasné, že z toho člověk nevyvázne lehce.

Přesto ke zraněním nedochází tak často, jak by se mohlo zdát. Proto se není při zachování jisté opatrnosti čeho obávat.