Co dělat s penězi?

Peníze sehrávají v lidském životě velevýznamnou roli. Skoro by se dalo říci, že se bez nich ani nedá žít. Protože zkuste se porozhlédnout kolem sebe. Kolik lidí vám řekne, že si žijí, pokud právě nemají peníze? A naopak – o kolika lidech se říká „ti si ale žijí“, a to jenom proto, že vidíme, jak obří balík peněz vlastní.
dolary usa
Peníze jsou důležité z toho prostého důvodu, že se jimi vyjadřuje, jaký význam pro společnost hrajeme. Jak významnou je pro ostatní naše práce a její výsledky. I když je toto vlastně poněkud sporné tvrzení, protože tím současně sdělujeme i to, jak přemrštěně hodnotné je počínání „sociálně slabých“ spoluobčanů, kteří toho věru společnosti příliš nedávají, ba spíše jenom berou. A nejednou nakrkne i to, jak málo si ostatní naší práce váží, když pohlédneme na výplatní pásku.
Za to posledně zmíněné se však my naopak můžeme „mstít“ ostatním tím, že se zdráháme utrácet víc, než považujeme za moudré, a tím pro změnu tlačíme dolů penězi vyjádřenou hodnotu práce těch ostatních.
Ale což. Hlavně že máme nějaké ty peníze. Máme je… jenže co teď s nimi?
Člověk by se mohl řídit kupříkladu radami politiků. Jsou to osoby vesměs s akademickými tituly, zvolené na nejvyšší posty jako nejlepší z našich řad nebo alespoň jako to nejmenší zlo, takže by tomu měly spíše rozumět. A pokud se rozhodne člověk řídit tím, co politici kážou…
euro mince
Ouvej! To aby byl chytrá horákyně. Vždyť jenom se na to podívejte. Tito chtějí, abychom si šetřili na případné horší časy nebo na penzi, jež je vlastně jedním z horších časů, chtějí, abychom si vytvářeli rezervy. Jenže zároveň chtějí, aby naše peníze neležely ladem, aby se točily, chtějí, abychom co nejvíc utráceli, protože díky tomu je práce a nízká nezaměstnanost, díky tomu jsou placeny vyšší daně, z nichž je některým z nás následně dopřáváno. A dokonce i inflaci naši politici uměle zvýšili, aby nás tím přiměli utrácet. A naopak učinili vše pro to, aby se spoření nevyplácelo, abychom měli na výběr leda tak z produktů, kde nám peníze buď sežere inflace, nebo kde nám sice nabídnou solidní úrok, ale s rizikem, že nakonec třeba nedostaneme zpět ani to, co jsme investovali. A kdo z nás prostých človíčků ví, do čeho vrazit peníze, aby zbohatl, že?
Máme si prostě udělat nějaký ten finanční plán a podle toho rozumně zacházet s penězi. Utrácet a zároveň šetřit. A doufat, že to snad nakonec nějak dopadne.
A ono to nakonec nějak dopadne.
Jen je otázkou, jak.