Blíží se konec nejmenších centů?

Euro, měna, kterou využijete v 19 zemích Evropské unie a čtyřech mikrostátech. V porovnání s Českou korunou má o dvě mince více. Ne jeden zasloužilý návštěvník například Itálie nebo rakouských Alp, a ne jeden pravidelný nákupčí po německých supermarketech, má zvláštní peněženku ne-li měšec, ve kterém se mu hromadí ty nejnižší nominální hodnoty (1 a 2 eurocenty).
počítání peněz
Hodnota jednoho centu se rovná jedné setině eura. Odpovídá tedy 0,26 Kč. Jen k nákupu jedné koblihy jich je potřeba průměrně 40. Za točené pivo byste v restauraci vysázeli 115 centů.
Některé ze států se už od prvopočátků eura brání zavedení nejmenších centů. Nizozemsku, Finsku začaly souhlasně přikyvovat i další země – Švédsko, Irsko, Belgie, Estonsko, Itálie ale i náš soused, Slovensko. Konkrétně Itálie přestala s ražbou 1 a 2 centových mincí v roce 2018. Ceny byly zaokrouhleny na nejbližší 5 cent. Zaokrouhlování používají i další z vyjmenovaných států.

Důvodů pro ukončení je několik:
· Zásadní je argument, že náklady na výrobu a distribuci těchto mincí jsou vyšší, než je jejich hodnota. Některá zahraniční média hovoří o nákladech 1,65 centu na uvedení 1centové mince do oběhu.
· Používání těchto drobných je problémové i u nejrůznějších automatů (například parkovacích), které je prostě nepřijímají.
· Nemilé je i delší čekání na pokladnách při placení zákazníkem například přesné ceny 1,99 eura nebo naopak při vracení pokladními.
· Velká část populace 1 a 2 centy nerada používá kvůli zmíněnému zdržování a nemožnosti se jich zbavit v automatech. A tak se hromadí buď v peněženkách nebo doma v sáčkách.
· Zrušení by jistě ocenily i prodejci, kteří počítají na konci dne tržbu.
tři centy
My 1 a 2 centy chceme:
· I přes výše uvedené mají mince své zastánce. Některým vyhovuje, že si mohou marketingově pohrát s cenou zboží/služeb. Cena 0,99 eura zní přece jen atraktivněji než 1 euro.
· Jiní argumentují, že zrušení těchto centů by bylo využito obchodníky ke zdražení tedy k zaokrouhlování na 5 centy nahoru.
Komu se malé eurocenty doma hromadí, řeší co s nimi. Lidé mohou posbírat pytlíky plné drobáků a rozměnit je v bance nebo je darovat na charitu.