Za hlasem

Technika je součástí lidstva již řadu století, neustále překvapuje novými objevy a zdá se, že ještě dlouho bude. A tak se do našich životů pomalu a jistě vkradli i hlasoví asistenti. Ti by měli ulehčit manipulaci s počítačem nebo jinými přístroji díky možnosti ovládání hlasem.
ruka na hlavě
Co je hlasový asistent a jaká je jeho opravdová podoba
Nejedná se tedy o nějakou fyzickou osobu, která by využívala svůj hlasový potenciál k pomoci druhým, ale o aplikaci. Umí si poradit s uloženou úlohou nebo dokáže fungovat i tak, že dokáže vyhledat odpověď na určitý dotaz.  Není to žádný složitý přístroj, je to funkce aplikovaná do mobilu. Součástí této aplikace mohou být i reproduktory. Asistent reaguje na různé podněty, kterými může být např. pozdrav.
Ovládání pomocí hlasu není žádnou horkou novinkou, první taková zařízení jsou z počátku šedesátých let dvacátého století. Jednalo se o model počítače, který uměl rozpoznat hlasy. Dokonalejší počítače za pár let měly slovní zásobu odpovídající tříletému děcku. Netrvalo dlouho a další technologie si uměla poradit s celými slovními spojeními.
Možná vás bude zajímat, kdo první prakticky využil hlasového asistenta. Možná vás překvapí, že sloužily lékařům k psaní zpráv o stavu pacientů.
Virtuální pomocník
S nástupem chytrých mobilních telefonů se posunuly i možnosti využití hlasových asistentů. Před rokem se dokonce stali i součástí osobních vozů a dokáží ovládat i běžnou domácí drobnou elektroniku.
hlasové ovládání
Co všechno umí
Není toho málo, zvládá internet, nařizuje budík, vede plánovací kalendář, rozpoznat objekty, manipulovat s penězi. Je také schopen vám domluvit termín u své oblíbené kadeřnice nebo naplánovat zdravotní prohlídku, odemkne či zamkne dveře. Výhodou takového asistenta je, že splní vaše pokyny a neodmlouvá. Prostě jeho budoucnost je slibná a uvidíme, čím vším nás ještě překvapí.