Fr(it)éza?

Co je vlastně fréza?

Překvapivě je fréza nástroj k frézování a celkově k obrábění kovů i jiných materiálů. Stroj, který frézu používá, je frézka.

Co je technická fréza?

Je to fréza, která frézuje tvrdé kovy. Existuje mnoho druhů fréz podle mnoha hledisek a použití:

Fréza

  • s válcovou stopkou – liší se podle úhlu upínacího šroubu buď kolmo k ose vřetena nebo pod určitým úhlem k ose vřetena,
  • s kuželovitou stopkou – je buď Morse kužel nebo s kuželovitou dutou stopkou,
  • s polygonální stopkou.

Podle tvaru plochy, která obrábí jsou frézy kulové, válcové, kotoučové, toroidní, odvalovací (výroba ozubení), tvarové (např. rybinové, rádiusové aj.). Podle obráběcí plochy jsou frézy obvodové, celoplošné nebo kombinované. A to nejdůležitější, frézy jsou různé podle jejich použití – jiné frézy se používají na rychlořeznou ocel, jiné na tvrdokov, jiné mají naopak břity ze slinutých karbidů nebo obsahují polykrystalický diamant. Jak je vidět, existuje mnoho druhů i poddruhů technických fréz a proto je lze využít takřka na všechno, když zvolím správný typ frézy.

Fréza

Jak se taková fréza vyrábí?

Různě, některé druhy se vyrábí odléváním, jiné frézováním případně podsoustružením.

Jaké je použití fréz?

Různé druhy fréz se využívají pro jiné účely, pro jiné materiály a dá se říct, že jsou technické frézy zajímavé. Např. technická fréza I-nastroje válcová se používá pro frézování oceli, kalené oceli, slitin niklu a titanu, pro pálenou keramiku tvrdé dřevo aj.

Kónická zakulacená fréza i kuželová fréza se využívají při broušení a opracovávání litiny, ocelolitiny aj. Břity, které frézy používají, jsou různé podle jejich použití a mají i odlišné drážky. Některé břity jsou vhodné pro ocel, jiné pro tvrzenou ocel nebo nerezovou ocel, některé břity jsou vhodné pro litiny, titan a nikl a pro frézování mědi, hliníku a plastů existují také odlišné břity. Zkrátka fréza je nástroj, který s pomocí správně zvolených břitů dokáže opracovat všechno, i plastové obrobky. Své o tom ví i experti na frézy v naší firmě i-nástroje.cz